staahoo

Wpisy

 • wtorek, 29 kwietnia 2008
  • Mały relaks II

      cd z wycieczki 26 kwietnia A.D. 2008. Z Dąbrowic przez Liliopol do Dzierzbic. Przed wsią, po lewej stronie drogi na lekkim wzniesieniu cmentarz z kaplicą.

   ...na cmentarzu w Dzierzbicach.
    
   Jesli nadal spoczywają tam jacyś Walewscy ( którzy?) to pewnie wiercą się z nerwów w zmurszałych trumnach złożonych pod posadzką kaplicy. Bo jakże nie wiercić się  kiedy nad głowani takie porządki...
   ...przykładowe wnętrze kaplicy cmentarnej.
   ...i chłodne piwko?
    
   Wieś jest mała, ale z pięknym dworem i parkiem.
    
   Dwór w Dzierzbicach. 26.04.2008.
    
   Zmarudziłem tu około godziny. Słońce coraz niżej. Pora wracać. Na Kłodawę najadę innym razem. Kiedy dojeżdżam do Błonia k/ Łęczycy jest całkiem ciemno. Odbieram telefon z domu. Ulewa nad Radogoszczem, a tu sucho. Dopiero w Słowiku zaczyna się mokry asfalt.
   162 km.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Mały relaks II”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 kwietnia 2008 23:44
  • Mały relaks

    ...sobotni .

    

   Chodzi o relaks sobotni, 26 kwietnia  A.D. 2008  Jak zwykle przedpołudniowe grzebactwo i wreszcie dojrzałem do decyzji wskoczenia na Gannę i jazdy w kierunku Kłodawy.  Ledwie przekręciłem kilkanaście metrów, a tu...sztuczne dzieci:

   ...precz z lalami!

   Szuruburu po jedynce. W okolicy zgierskich Chełmów, przede mną  tnie ostro asfalt facecik zasysany przez ciężarówkę. Predkość jakieś 38 km/h.  Facet jest z tych co chcą rzucić się w objęcia "Skrzydlewskiej". Jedzie za ciężarówką w odległości jednego metra. Samochody poruszają się w kolumnie. Lekkie hamowanie samochodu i lepiej nie wyobrażać sobie czym to się może skończyć. Na szczęście ciężarówka przyspiesza na tyle, że gość już nie nadąża. W Emilii skręca w kierunku Sokolnik.  Wiosna, wiosna...nawet żyrafy się obudziły z zimowego snu, ale liści na grochodrzewie jeszcze nie ma.

   ...zielonkiii!

   Znak czasów masowej motoryzacji.

   n.c.

   Nad królewskim miastem Łęczycą wznosi się nie tylko zamek , ale i takie urządzenie - świadectwo nadziei na wielkie górnictwo. Przeszłe mżonki.

   ..w stanie spoczynku.

   Po drugiej stronie ulicy Górniczej, przypadkiem znajduję mocno zdewastowany cmentarz ewangelicko-augsburski z nielicznymi lecz ciekawymi narobkami. Jest też mała kwatera  mogił żołnierzy poległych w połowie lutego 1914 roku.

   ...pomniki, pomniki...

   Gefreiter Leo Gradowsky nie wrócił do domu...

   ...omszałe kamienne krzyże

   Na rogatce Krośniewic koza się ze mnie uśmiała.

   mmeee!

   W Ostrowach skręciłem z jedynki w lewo i po kilku kilometrach wjechałem do Dąbrowic. Ładna miejscowość. Daleko od szosy. Cisza i brak pomazanych murów. Chyba nie ma tu kiboli.. Ciekawy gmach urzędu gminy z czworoboczną basztą, połączony z remizą OSP...

   ...w Dąbrowicach.

   ...i uliczka ze starymi drewnianymi domami.

   ..w Dąbrowicach.

   W pewnym momencie zarejestrowałem ogromniastą, sympatyczną sukę. Jakaś miejscowa rasa.  Bez przerwy biegała  i ledwo udało mi się zrobić jej fotę.

   Sara z Dąbrowic

   Ostatnie spojrzenie na Dąbrowice:

   pa, Dabrowice!

   ...o i jeszcze ptaszysko na stawie

   ...co to za ptak?

   O Dzierzbicach za moment....

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   wtorek, 29 kwietnia 2008 22:39
 • niedziela, 20 kwietnia 2008
  • Pomidorówka

    ...czyli coś co lubię. Prognozy pogody na dziś nie były zbyt optymisyczne jednak moja wiara we wrożbitów pogody jest tylko na 50%. Rano upewniłem się esemesowo, że Yaroo także jedzie. O Alheko nie martwiłem się zbytnio gdyż deszcz mu nie straszny.  Oczywiście żadnego deszczu na trasie nie było. Ten spadł dopiero w pół godziny po tym jak dotarłem do domu. Ale, ale, najpierw było śniadanie. Dwa jaja kurze na miękko okraszone dużą ilością pieprzu i szczyptą soli, chlebiszcze, wędlina i to wszystko zatopione po niejakiej przerwie kubkiem niby czerwonej herbaty. Co na drogę? Kanapka z serem pleśniowym. Mniam...i nieśmiertelny bidon z H2O.

    

   im bardziej pleśniowy tym lepiej!

   Na spotkaniu znów uwalnianie roweru Alheko od przedniego hamulca  i w drogę. Kierunek Łagiewniki. Dalej Nw. Łagiewniki, w lewo pod górkę do Skotnik, Palestyna, Glinnik, Szczawin, Swędów, drogą 708 do Strykowa, Koźle, Pludwiny, Mąkolice Sułkowice, KONARZEW. Tu ciekawosta: jedna z działek ogrodzona wyplatanym z gałązek  płotem! Wszędzie tu teren płaski i z lekka podmokły. W okolicach tej wsi nastąpiło zamotanie trasy, ale wylądowaliśmy ostatecznie na drodze 702 w Krzyszkowicach.  Teraz szybko do Gieczna i chwila posiłku pod sklepem. Kupiłem pyszna pomarańczę (1,59 PLN). Wielka i soczysta . Obrałem dobierając się do niej pazurami. Takie okazy najczęściej trafiają mi się w wiejskich sklepikach.  Z drogi 702 w lewo w kierunku na Władysławów i dalej przez Besiekierz do Kęblin. Gdzieś po drodze obrazek: dwie sroki tramoszą trupa rozjechanej karmazynowej kury, a trochę dalej z dumnie uniesionymi dziobami paradują dwie kaczki. W Białej, pod cmentarnym murem Alheko walczy ze spadającym łańcuchem. Viktoria! Przed nami ponownie Szczawin i do Łagiewnik.

   Po drodze spotykaliśmy watahy  szosowców  podzielonych na dywizje. Zjeżdzając ze wzniesienia w Janowie mieliśmy komfort podziwiania ich wysiłku na podjazdach i fałszywym wypłaszczeniu od strony Palestyny. O, i jeszcze jedno, spotkaliśmy dwóch cyklistów z byłego ZTC, a to: Janka i Zielarza. Bardzo jaskrawi.

   W Łagiewnikach Yaroo oznajmia, że ma jeszcze zapas czasu i musi dokręcić do 126 km. Dokręcamy więc zapętlając sie Okólną, Łodzianki, Strykowską, Rogowską i wstecz.

   Wracam do domu, a tu w błyszczacym garze...

   ...likopen, likopen, likopen!!!  POMIDORÓWKA !

   Lecz czymże byłaby, gdyby nie gruby i smakowity...

   ...makarono  MAKARON!

   Dzisiaj było 121 km.

   Pa!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Pomidorówka”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 20 kwietnia 2008 21:02
 • sobota, 19 kwietnia 2008
 • piątek, 18 kwietnia 2008
 • poniedziałek, 14 kwietnia 2008
  • A co to tam majta na wietrze?

   Po pracy na małą wycieczkę do Rozalinowa. Na ledwie odszklonej ścieżce rowerowej znów jakiś głupek rozbił szklaną butelkę. Na Łagiewnickiej spory ruch samochodowy. Rach-ciach i juz hippodrom, dalej w lewo i potem w prawo , na drogę Zgierz-Stryków. Na szczycie pierwszego podjazdu w lewo i śmigniecie w dół.

   W Nw. Łagiewnikach majtają zawieszone na drutach damskie kozaki. Siecze je deszcz, tarmosi wiatr, suszy Słońce. Chyba przechodzą próbę wytrzymałości. Może staną się herbem wsi?

   tu jesteśmyyyy

                                                Przed skrętem do Maciejowa pociemniały ze starości dom. Ładny.

   dziadek z drewna

   MB na wysepce wyschniętego stawu. Kiedy ulistnią się krzewy jest z drogi niewidoczna. Stoi we wsi Rozalinów. Jej twórcą był Kazimierz Stacherski, łodzianin, zwiazany przez wiele lat ze wsiami Dąbrówka Marianka i Rozalinów. Kilka lat temu zmarł. Miał 72 lata.. W Dąbrówce Mariance stoi inna figura jego autorstwa.  To św. Antoni. Dawny staw z figurą MB jest ogrodzony, a teren zakrzaczony. Kolejne foto do kolekcji "Sakralia w łódzkiem".

   w Rozalinowie

                          Wracam do Maciejowa i jadę w kierunku Szczawina.

                 singla nie nada

   O, tu nie lubią singli !

                                         W Szczawinie nawrót i Aleją Bukową do Józefowa przez Palestynę.  Z  Józefowa do Ukrainy po kocich łbach. Takie maleńkie Paris-Roubaix.

   kocie łby
   Rezygnuję z jazdy pełnej wibracji . Moją uwagę przykuwa siewca dębów czyli sójka ( Garrulus glandarius).
   Fotostrzał. Jak na moje możliwości całkiem udany.
   sójka

    

   i jeszcze raz sójka
    
   W drodze powrotnej walczę z przednią przerzutką. Łańcuch nie chce zeskoczyć z dużego blatu na mały. Trzeba będzie regulować w domu.
   Przejechane 31 km. Mało, a cieszy. 

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „A co to tam majta na wietrze?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 14 kwietnia 2008 22:10
 • niedziela, 13 kwietnia 2008
  • Piękny Trzynasty...

    Czy trzynastego dobrze się roweruje? Bardzo dobrze! Piękny dzionek. Słonecznie, ale i z chmurą. Z tej był mały deszcz.

   Wcześnie wstałem, ale guzdrałem się niemiłosiernie. Czyściłem rower, łańcuch, kombinowałem przy blatach, aż w końcu do drzwi zadzwonił  Konrad z zapytaniem czy jadę. Jadę! Po drodze telefon od Yaroo. - Jesteśmy w drodze na zbiórkę. Ostatnie dmuchnięcie w oponki i w drogę. Do Strykowa. Alheko narzeka na rower. Coś blokuje przednie koło. Coś poprawiamy i kierunek Nowostawy, Dmosin, Krzywda, Michałów, Kuźmy , Trzcianka, Zarzeka do Lipiec Reymontowskich.. Wiatr nas popychał. Jechało się lekko i przyjemnie. Między Zarzeką, a Lipcami gruntowa droga przez las. Dobrze ubita. Lekko pofałdowany teren. Pychota!

   W Lipcach bez zmian. Chłopów nie widać, w karczmie pusto. Jedyna odmiana to kolor budynku obok zabytkowego obelisku sławiącego Obywatela Kościuszkę Tadeusza. Kolor ścian jest jarząco różowy.  Nad wejściem do chyba sklepu olbrzymia maszynka do golenia. Okropieństwo, bleee.

   Jedziemy prosto w kierunku Jeżowa wkrótce osiągając drogę nr 72. W prawo w kierunku Brzezin i po kilku kilometrach znów w prawo do Rogowa. Rozsiadamy się pod sklepem vis a` vis arboretum. Alheko męczy się z przednim hamulcem tarczowym blokującym koło Hasy. W końcu robimy mały demontaż. Pozostaje czynny tylny hamulec. Alheko może swobodnie pedałować. Pożeramy małe co nieco i znów hop na drogę nr 72. Tym razem pod wiatr. Ruch na drodze znaczny, ale jedzie się dobrze. Nowy asfalt niesie lekko.

   W Brzezinach, przy cmentarzu czekam z Yaroo na pozostałych kolegów, ale pojawia się tylko Konrad. Gdzies wcięło Alheko. Jedziemy do Łodzi. Krótkie czekanie na Konrada przy drodze do Natolina. Jest sms. Konrad woli jechać prosto. My robimy małe kolano przez Natolin do Nowosolnej. Z Yaroo rozstaję się w okolicach ul. Brackiej. Na skrzyżowaniu Inflancka/Stalowa spotykam Alheko. Konrad zaginął.

   Na moim cc dystans 110 km, średnia v= 22 km/h. Całkiem dobrze.

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Piękny Trzynasty...”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 13 kwietnia 2008 19:50
 • czwartek, 10 kwietnia 2008
 • niedziela, 06 kwietnia 2008
  • Wybierała się sójka do Sójek.

   Sobota, 05 kwietnia 2008. (150 km) Około południa przypomniałem sobie o Sójkach.  Kiedy kilka lat temu przejeżdżając przez tę wieś napotkałem w bardzo zaniedbanym parku równie zaniedbany dwór. Niestety skończył się w aparacie film i fotografii nie wykonałem. Podczas obchodzenia budynku, po jego zachodniej stronie napotkałem żywe istoty płci męskiej w liczbie dwóch, pluskające się beztrosko w wannie z pańskiej łazienki. Po wymianie uprzejmości opuściłem to nie całkiem zapomniane przez ludzi miejsce. Jeszcze kilkakrotnie znajdowałem się rowerem w pobliżu, ale jakoś nie było czasu na przedzieranie się przez krzaki i pstrykanie zdjęć.O godzinie 13:30 byłem już gotowy do jazdy. Jedna bułka z żółtym serem, dwa jabłka i bidon napoju. W planach były nie tylko Sójki, ale i inne miejsca po obu stronach DK nr 1.W Giecznie napełniaja butelki wodą mineralną i wysyłają w cztery strony świata pod nazwą Giecznianka. Przy drodze znajduje się jeden z wielu na trasie zabytkowych drewnianych kościołów.   

   ...sobota w PiątkuMa lina
    
     
    
    
     
    
    
    
    
    
    
    
     
   ... Piątek z czerwonej cegły
     
      ...mleko, mleko i po mleku
   W tej ruinie mieściła się niegdyś spółdzielnia mleczarska. 

   kościół Przemienienia Pańskiego w Piątku.

    

   Na rogatce Piątku drewniany kościół pw Przemienienia Pańskiego (1753) i cmentarz  z wieloma starymi nagrobkami. Kończę sobotnie kołowanie po Piatku i śmigam w kierunku Kutna. Po około 7 km spoglądam w prawo i widzę  kolejny drewniany kościół. Wieś Ciechosławice leży na rowerowym szlaku bitwy nad Bzurą. Zbliża się odpust i przekupnie znaczą na asfalcie miejsca targowe. Kościół MB Łaskawej pochodzi z  I poł. XVI w. 

   kościół pw MB Łaskawej, Ciechosławice
   ...Wały!
   Po drodze natrafiam na Wały, ale nikogo nie spotykam. 
   Wkrótce Kutno i droga nr 60 w kierunku Płocka. Omija zgrabie miasto i ma jeszcze równą nawierzchnię oraz szerokie pobocze. W aparacie foto siada zasilanie. Kutno zostawiłem za sobą. Wypatruję stacji paliw gdzie mógłbym kupić baterie. Przed Sójkami jest stacja i sklep. Kupuję pakiet z ośmioma bateriami + mini coopera cabrio w miniaturze, którego uwalniam z opakowania. Niech trochę pojeździ po ławce.
    
   ...cooper-kuper
    
   ...i wreszcie :
     
   ...wieś
     
   Brama do dworu zamknieta ! Okrążam ogrodzenie. Żadnej dziury. Nie zrobię  fotografii dworu Cicheckich, którzy zbudowali go w 1820 roku. Znalazł się ktoś, kto szybko wyremontował dwór i zamknął swobodny dostęp do parku i budynku.  I bardzo dobrze. Przynajmniej ten dwór ocaleje. Jakoś nie chciało mi się skakać przez płot. Muszę obejść się jedynie foto narożnej kolumny muru. Dobre i to. Wybierała się Sójka za morze...

    

   ...wieżyczka na mur.
   Po dwóch, trzech kilometrach za Sójkami stoi taki oto opuszczony budynek z metryką na szczytowej ścianie.
    
    
    1888
    
   Teraz Strzelce. Komin, kościół, dwór, pozostałości wielkiego folwarku i pijany słup.
     
   Strzelce
    
   Z drogi nr 60 skręcam w lewo w kierunku na Łanięta. Droga o mało zachwycajacej nawierzchni. Po około 1,5 km  zaczyna się  las. Kapliczka myśliwska z św. Hubertem postawiona w 2000 roku przez koło łowieckie Sokół w czterdziestą rocznicę jego istnienia. Myśliwi szklą kapliczki i żeby cokolwiek sfotografować trzeba się nieco namęczyć. Podobna kapliczka stoi w okolicy wsi Sójki.
     
   Hubertus
     
    
   Franciszków
    
   Franciszków. Dwór. Na drodze dziura na dziurze. Nieustannie lawiruję rowerem, aby nie wpaść w wiekszą wyrwę. Słońce coraz niżej. Oj, źle, a miałem jeszcze do Besiekier skoczyć. Dzisiaj już nie da rady.  Za chwilę Łanięta. Jadę wzdłuż walacego się kamiennego muru i budynków dawnej cukrowni. Miejscowy drób wita.
     
    ptaszyska
    
   Łanięta. To najcenniejsza budowla we wsi.
     
   ...Łanięta.
     
   ...wejcie do dzwonnicy.
     
   ...ciasno.
   Jak długo w Łaniętach będzie błogi spokój? W okolicy ma powstać składowisko odpadów radioaktywnych... Zmierzch. Czas wracać. Wybieram drogę do Krośniewic. Pusto. Jadę pod lekki wiatr. Chyba przesadziłem....
     
   G.R.O.D.N.O.
    
   Strachy na Lachy, trochę kręcenia i już Krośniewice. 
    
   ...w Krośniewicach
    
   Coraz ciemniej. Włączam oświetlenie. Czeka mnie nuda jazdy DK 1. Najgorsze chwile  w ciemnościach to oślepiające światła samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Te, które mnie wyprzedzają oświetlają mi drogę.
     
   Łeczyca nocą
    
   W Łęczycy.
   Przy rondzie w Emilii dojadam resztki bułki i dopijam to co zostało w bidonie. W kompletnych ciemnościach dojeżdżam do Proboszczewic. Po drodze Las Grotnicki i lućmierskie pola.
     
    
   Plac JP II w Zgierzu 
    ...i Zgierz, Plac JP II.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Wybierała się sójka do Sójek.”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 06 kwietnia 2008 23:37
 • czwartek, 03 kwietnia 2008

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl statystyka