staahoo

Wpisy

 • niedziela, 21 października 2012
  • Po asfalcie i DDR

   21.10.2012

   Jaka była pogoda tej niedzieli nie będę się rozpisywać. Była piękna i każdy kto żyw mógł pięknem tym do woli się rozkoszować. Na rower wyciągnął mnie Yaro i dobrze uczynił. Ze skrzyżowania w Nowosolnej pojechaliśmy ul. Byszewską w Kierunku Dmosina, Głowna i Strykowa. W Strykowie wpadliśmy na drogę wojewódzką 708. Droga po gruntownej przebudowie. Asfalt równy (jak długo?), a do asfaltu przyspawany chodnik współdzielony z DDR (ścieżka rowerowa) wykonaną jakżeby inaczej jak nie z kostki Bauma i jak to zgodnie z niezłomną tradycją, z fazowanej kostki Bauma. Szosowcy aż wyją z zachwytu, bo bardziej wyszukanego prezentu od drogowców i tak nie mogą się spodziewać. Prawdziwie cieszą się tylko cyklościeżkowi terroryści. Śpiewam więc po staremu:

   "ŚCIEŻKOM ROWEROWYM STANOWCZE NIE ! ".

   Po drodze piękny krajobraz złotej jesieni z lekką mgiełką.

   A to DDR przy ul. Łagiewnickiej/Al.Sikorskiego. Przejazd dla rowerów. W oczekiwaniu na zielone światło na sygnalizatorze.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „Po asfalcie i DDR”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 21 października 2012 23:11
 • niedziela, 14 października 2012
 • piątek, 12 października 2012
 • czwartek, 11 października 2012
 • wtorek, 09 października 2012
  • Krynki

   z trasy wzdłuż granicy RP. Podlasie, 18.08.2012

   Późnym popołudniem dojeżdżamy do Krynek, miateczka pogranicznego, które wita nas

   napisem z oszczędności obecnym okrągły rok, zresztą nie tylko w tej miejscowości.

   Plac Jagielloński  w Krynkach z nielicznymi ławkami pośród wysokich już drzew. Od placu odchodzi dwanaście (chyba dobrze policzyłem) ulic, które gdyby nie ich układ, zakasowałyby podłódzką Nowosolną. Pod jednym ze sklepów nudzi się męska młodzież. Pod restauracją gromadzą się goście weselni. Vis-a-vis restauracji, budynek z pokojami gościnnymi, do których niebawem wrócimy. Teraz jednak Yaro za moim naleganiem ciągnie na bliskie peryferie Krynek, gdzie w szkole mieści się schronisko młodzieżowe, w którym być może znajdziemy nocleg. Niestety, w schronisku ostatni dzień rezydują koloniści drący się, plujący na siebie, szarpiący się i galopujący po szkolnym korytarzu jak stado oszalałych źrebiąt. Nawet nie raczyli w tym tumulcie zwrócić uwagi na zakurzonego cudaka w kasku na głowie i pstrokatym stroju kolarskim. Wreszcie w tym piekielnym zgiełku udaje mi się nawiązać rozmowę z bardziej przytomną dziewczynką, która sprowadza opiekunkę. Z noclegu nici jak się dowiaduję.

   Wychodzę więc ze szkoły i prawie wpadam na pędzące ulicą stado owiec. Wracamy do centrum i wynajmujemy pokój. Budynek jest ledwie po remoncie. Nówka. Szybki prysznic, kolacja i lulu. Ha, ale chwila jedna ! Otóż przed tym wszystkim udajemy się jeszcze na krótki spacer po Krynkach. Pstrykam zdjęcia to tu, to tam.

   Beit Midrasz-budynek dawnej synagogi "kaukaskiej". Krynki, ul. Piłsudskiego 5.

   Odnajdujemy też resztki fundamentów Wielkiej Synagogi w Krynkach.

   Idziemy następnie w kierunku pięknie odnowionej cerkwi pod wezwaniem Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. 

   Byłoby całkiem pięknie gdyby....  nie zaczepił nas jakiś "Krynek", mocno przepity, z jego mowy wnoszę, że jest w stanie patologicznego upojenia alkoholowego. Koniecznie chce mnie/nas przepędzić. Bredzi okropnie, obiecuje usiec nas maczetą itd.. To do mnie dobiega z pięściami, to przysiada na krawężniku. Oddalamy się, ale on zdaje się być do nas przyklejony. W końcu, przy placu Jagiellońskim daje za wygraną. Zdjęcia cyknięte, zakupy zrobione, a i głowy od maczety uchowane zostały. Można wracać na kwaterę.

   Kościół parafialny pw. św. Anny wybudowany w Krynkach w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego.

   Ranek okazał się pochmurny. Po śniadaniu osakwiliśmy nasze metalowe rumaki i w dalszą drogę.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Krynki”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 października 2012 23:50

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl statystyka