staahoo

Wpisy

 • wtorek, 26 sierpnia 2008
  • Gwałtowne ochłodzenie

    ...brrrr, chlip-chlip!

   W niedzielę, dwudziestego czwartego sierpnia 2008 roku, na starcie pod dawnym CPN stawili się Ma i Alheko. Konrad dogonił nas przy Strudze Dobieszkowskiej. Celem dzisiejszej wycieczki miała być rowerowa zemsta na wszetecznym kolarzu-turyście W., ale tegoż nie spotkaliśmy więc powietrze w dętkach pozostało w rowerze owego W.. Strykowską pojechaliśmy przez Imielnik, Dobieszków, Boginię do dworku w Byszewach, w którym męki twórcze i nie tylko  twórcze przeżywał pisarz Iwaszkiewicz. Wstyd mówić, ale _żadna_ tabliczka z informacją, ani choćby strzałka wyrysowana kredą na asfalcie nie pokieruje turysty do tego miejsca. Dwór z zewnątrz odnowiony lecz przez szpary w drzwiach wionie stęchlizną. Wnętrze puste i zaniedbane, co widać przez brudne szyby w oknach, aż dziw bierze, że się w tym lokum bezdomni nie zainstalowali. 

   Byszewy-dwór
   1
   hejka!
   2

   Przed dworek zajechaliśmy w momencie zmasowanego odwrotu grupy rowerowej "Gintera" z łódzkiego PTTK.  Przez Skoszewy śmignęliśmy do Sierżni, Janinowa i przez Las Janinowski

   cykliści wychodzą z lasu
   3

   do Grzmiącej. Tu zawieruszył się Konrad. My wylądowaliśmy w Syberii,pokręciliśmy nieco w okolicy Bielanki, a potem przez Wolę Cytru...sorka Cyrusową i Lubowidzę do Dmosina. Pogoda zaczęła się powoli psuć. Zerwał się zimny wiatr i zaczęły gromadzić się ciemne chmury. W Swędowie rozpadało się na dobre. Temperatura spadła do 12-14 stopni C, co przy stale wiejącym zimnym wichrze dało nam się we znaki, tym bardziej, że ubrani byliśmy na krótko. 89 km

   I na koniec dosyć zaskakujące przykazanie na ścianie baru w Nowostawach.

   Winny musi być i już.
   4

                                                Co na to świnie?

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (8) Pokaż komentarze do wpisu „Gwałtowne ochłodzenie”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 sierpnia 2008 00:42
 • poniedziałek, 25 sierpnia 2008
  • HASAnie 3,4 i

   ostatnie moje słowo: - PIĘĆ ! 

    

   Osiemnastego sierpnia 2008 roku o słonecznym i ciepłym poranku opuszczamy Lipt. Mikulasz. Mijamy Lipt. Hradok i wjeżdżamy na drogę nr 537 ku Tatrom. Przed nami Podbanske.

   .

   1

   !

   2

   Najpierw jest płasko, potem konsekwentnie pod górę. Im wyżej wjeżdżamy tym powietrze robi się bardziej rześkie. W okolicy Strb. Pleso jesteśmy na wysokości ok. 1200 m. Jeszcze mijamy zjazd do Tatr. Strby

   SK
   3
   i dalej już Cesta Slobody prowadzi tylko w dół. Nasz zjazd kończy się na Tatr. Kotlinie. Zatrzymujemy się na moment na skrzyżowaniu. Skręt w prawo w drogę nr 67 i po 10 km Spisska Bela. Nawierzchnia fatalna. W miasteczku robimy przerwę na posiłek, który pałaszujemy na ławce pod kościołem obok kamiennego faceta z kałaszem w dłoni. St. L`ubovna będzie miejscem naszego noclegu. Trzeba więc jechać. Po godzinie siedemnastej wjeżdżamy do miasta. Wysoko, na wzgórzu zamek. Asfaltem jest do zamczyska 2 km. Dużo turystów, sami Polacy. Niestety zamek już zamknięty. Zjazd do miasta. Nocleg znajdujemy w pierwszym domku. Alheko zagaduje do gospodarza we wszystkich językach świata w tym na migi ;-) , a gospodarz, nieco osłupiały, pyta nienaganną polszczyzną: - Panowie, jesteście Polakami? Po 250 koron i jest kwatera. Zostawiamy rowery, plecaki i idziemy do centrum na kolację i piwo. Spód pizzy jest cienki jak jedwab. Piwo chłepczemy w piwiarni pełnej miejscowych piwoszy.

   Około godziny dziewiątej dziewiętnastego sierpnia 2008 roku pożegnawszy się z sympatyczną gospodynią wskakujemy na rumaki i gnamy przez Bardejov do Gładyszowa. Po drodze prawie żadnych turystów rowerowych. Zupełnie inaczej niż w pasie otaczajacym Tatry. Ok. dwóch godzin postoju w Bardejov i szwędanie się po starym mieście. Piękne miejsce!

   CMOK !

   4

   Alheko wchodzi też do sklepu rowerowego mieszczącego się w rynku w nadziei kupienia haka, ale tu też niczego takiego nie ma. Jest bardzo gorąco. To chyba najbardziej upalny dzień naszego tripu. Jedziemy ! Około 20 km pod górę w kierunku Przełęczy Dujawa i przez Konieczną do Gładyszowa. Bardzo lubię tę trasę. Od przełęczy do Gładyszowa jest bardzo dobry asfalt i mknie się po nim z kosmiczną predkością, także pod pagórki. Nieoczekiwanie gościny udziela nam wlaścicielka dopiero co odnowionego budynku stojącego nad potokiem. "Zapłatą" za nocleg jest wyrzucenie worków ze śmieciami do pobliskiego kontenera, a warunki komfortowe, pomijając drobny fakt nieładu panującego w całym domostwie spowodowanego jego zasiedlaniem. Po domu krąży bez wytchnienia młodziutkie kociątko o strasznym imieniu Behemot, na ganku siedzi dumna czarnosrebrna kocica Lucyferia, a wokoł domu biega niesforny wyżeł, dla którego każdy napotkany człowiek to przyjaciel ( oby nigdy się nie zawiódł). Na kolację idziemy do miejscowego sklepiku. Wracając zwiedzamy wieś i cykamy foty, a jest tam co obfocić.

   Dwudziesty sierpnia 2008 roku. Pożegnaliśmy sympatyczną i gościnną właścicielkę domu nad potokiem w Gładyszowie i po śniadaniu pod miejcowym sklepem ruszyliśmy z kopyta w kierunku Gorlic przez Przełęcz Małastowską. Też upalny dzionek. W Gorlicach korzystnie wymieniliśmy pozostałe nam słowackie korony i przez Moszczenicę, Staszkówkę, Ciężkowice, Gromnik, Zakliczyn i Jurków w Brzesku wjechaliśmy na DK nr 4 w kierunku Krakowa.

   :->
   5
   A D R E N A L I N A !
   6

   Około godziny dziewiętnastej osiągnęliśmy dawną stolicę Polski. Do odjazdu pociągu mieliśmy sporo czasu więc cóż było robić, daliśmy z buta po starówce.

   ..
   7
   :-]
   8

   W pociągu tradycyjnie ułożyliśmy rowerki do snu w przedziale i tak szczęśliwie dotarliśmy do Łodzi. Ogółem przejechalismy 535 km.

   I to wszystko co mam oficjalnie do zeznania w tej sprawie.

                                                                             

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „HASAnie 3,4 i ”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 sierpnia 2008 21:11
  • HASAnie 2

    ...robi się ciepło

   Siedemnastego sierpnia 2008 zjechaliśmy z Przełęczy Glinne i przez Oravską Polhorę, Zubrohlavy do Namestova.    Trochę niepokoiłem się zachmurzonym niebem, ale pogodowy sms z mojej wywiadowni przyniósł korzystną dla nas prognozę. Droga była lekko pofałdowana i prowadziła w dół. Szybko znaleźliśmy się nad "orawskim morzem". Na tamie spotkaliśmy kilku polskich kolarzy, w tym dwóch wesołków szosowych z Nw.Targu.

   Wielka woda
   1
   Tama
   2
   .
   3
   Tvardosin (SK)
   4

   Drogą nr 620 dojechalismy do Tvardosina, gdzie na rynku, Słowak w czarnym uniformie, najpierw zaczął uciekać na nasz widok, a potem nagle zawrócił i zaczął objaśniać jak dojechać do Lipt. Mikulasa. Skąd wiedział dokąd zmierzamy? Czyżby...? Wskazywał na drogę przez Triestną i Vitanovą do Zuberca jako ciekawszą krajobrazowo, ale my pojechaliśmy przez Podbiel. 

   kierunek: Zuberec
   5
     ...robi się ciepło
   okolice Habovki
   6
   ...teraz pod górę
   7
   krótki, ale ostry podjazd. Wg map w necie 14%, a wg znaku drogowego 12% i wreszcie wjazd na Kvacianske Sedlo (1110).
    ...!
   8
   Zdaje sie, że za Lipt. Sielnicą, kiedy czekałem na Alheko spotkałem
   jadącą z przeciwka rowerową parę sakwiarzy. Wrocławianie byli w drodze powrotnej. Kiedy ich pożegnalem, zaskoczyłem, że w ubiegłym roku spotkaliśmy się także na rowerach w okolicy Kunkowej w Beskidzie N.. Ciekawe gdzie wpadniemy na siebie w przyszłym roku, jeśli oczywiście zdarzy się przyszły rok. Nadjechał Alheko i pokręciliśmy w kierunku Lipt. Mikulasza podziwiając krajobraz,
   Słowacja
   9
   ...dobra słowacka kukurydza :-)
   10
   a przed samym miastem pożywiając się słowacką kukurydzą. Słonecznie i ciepło.
   jak na obrazku 
   11
   W Lipt. Mikulaszu lądujemy w noclegowni z czasów komuny. Zapłaciwszy po 350 koron wraz z rowerami wjeżdzamy windą na IV piętro socrealnego gmaszyska.
   windą bliżej
   12
   :-D
   13
   ...pozostaje nawijanie!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „HASAnie 2”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 25 sierpnia 2008 01:06
 • piątek, 22 sierpnia 2008
  • HASAnie

   ..fatalny początek. 

   Oj źle, bardzo źle! Deszczysko poplątało nam plany wyjazdowe, ale wreszcie piętnastego sierpnia 2008 wyruszyliśmy pociągiem z Łodzi-Fabrycznej do Bielska-Białej. Rowerki załadowaliśmy do pustego przedziału w ostatnim wagonie i w drogę. Początkowo było raczej pogodnie, ale im dalej od kochanej Łodzi tym w ciemniejszą chmurę zaczęliśmy wjeżdzać, aż wreszcie sypnęło z niebios ogniem i potokami deszczu.

   do B-B
   1
   w B-B
   2

   Za Katowicami już nie padało. W B-B było słonecznie, parno i gorąco. Chwilkę zbałamuciliśmy przed dworcem. Dalej szybko w kierunku ulicy Górskiej i ku Przegibce. Małe zasapanko na przełęczy, kilka minut postoju i w pedał do zjazdu.

   na Przegibce
   3

    Pierwszy wystartował Alheko i zniknął za zakrętem. Kiedy i ja pokonałem zakręt zobaczyłem Alheko oglądającego HASĘ i wydającego dramatyczne okrzyki. Stało się, lecz jak??? Wykrzywiony hak, złamana przrzutka i wózek przerzutki na łańcuchu. Jednym słowem masakra i leninowskie pytanie: -"Что делать?"

   4
   5

   Rozkuwacz pomógł. Uwolniliśmy fragmenty przerzutki, a łańcuch ponownie spięliśmy. Na wiele się to nie zdało, bowiem łobuz skakał po zębatkach i zerwał się po kilku kilometrach. Ponad 15 km do Żywca to szliśmy pod górki to z nich zjeżdżaliśmy.

   na 2 km przed Żywcem
   6

   Z tego miejsca rozpaczy, gdzie zaczęło popadywać, pewien dobroduszny mieszkaniec B-B podwiózł Alheko do Żywca (ok.2 km). Śmieszna sprawa bo pytani wcześniej po drodze tubylcy, odległość do miasta określali na od 3-8 km.

   noc na dworcu?
   7

   Gdzie spać? Kwaterę znaleźliśmy w PTSM. Na kolację potrawa ze szczura, tzn. 500g mielonego mięcha+500g makaronu+sos+pomidory, a wszystko to kupione w pewnym markowym markecie i upichcone na zdobycznej łyżce oleju i przez pomyłkę dobrze osłodzone.

   Następnego dnia rano w siąpiacym deszczu marsz do serwisu rowerowego w centrum Żywca. Po pertraktacjach stanęło na tym, że serwisant naprostował w imadle skrzywiony hak na tyle, że można było zamontować nową przerzutkę i łańcuch co kosztowało razem ok. 250 zł. Tak to jest kiedy haki nie są standaryzowane, a projektanci puszczają wodze fantazji. Do ramy HASA Comp 7.0 pasuje tylko hak HASA Comp 7.0 ( po powrocie Alheko kupił w Gostyninie oryginalny hak i w tym momencie był to bodaj jedyny egzemplarz jak RP długa i szeroka).

   Lecz co w Żywcu? A co miało być? Tu, na tej uliczce spokój...

   żywieckie uliczki
   8
   selektywnie
   9
   starocie
   10
   ...zbytki i zabytki...
   ...kominy...
   komin
   11
   tiaaa..
   12
   ...węzeł żywiecki i ulica...
   yhmmm!
   13

   Deszcz zatrzymał nas w Żywcu na jeszcze jedną noc. Rankiem siedemnastego sierpnia 2008 śmigęliśmy w kierunku Korbielowa.

   po drodze do Korbielowa
   14
   bez granic...w Korbielowie
   15
   Oh, stąd był bardzo długi zjazd.
   -CDN NASTĄPI-

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „HASAnie”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   piątek, 22 sierpnia 2008 20:30
 • środa, 13 sierpnia 2008
 • poniedziałek, 11 sierpnia 2008
 • sobota, 02 sierpnia 2008
  • W pogoni za ruskimi pierogami (CZTERY)

   05/06.07.2008 Zjechaliśmy z drogi na Janów (ten ze stadniną i końskimi aukcjami) i cisza. Fajnie położona wieś w bliskości Bugu. Na popasie w Starych Buczycach 

   0,5 km, yhmmm!

   1

   ohohoho! Nadjeżdżają Kindziuki !

   2

   ..z Grzegorzem

   3

   ...obowiązkowy teraz żółty elemencik u łaciatych elegantek..

   4

   ...Kindziuk Team w Buczycach Starych.

   5

   czas upłynął nam miło, bo w większości w stodolnej świetlicy,

   ...no, jest napis...

   6

   sypialnej oborze i chlewiku oraz, jeśli ktoś dokonał takiego wyboru to w sławojce ( wc czyli kiblu czyli ubikacji zbudowanej z drewna na kształt budki strażniczej, ale z drzwiami i wywietrznikiem w kształcie serducha. Takie przewiewne budowle przeznaczone do ucywilizowanych na miarę epoki czynności wydalniczych nakazał budować we wsiach w okresie międzywojnia premier _Sławoj_-Składkowski. Ponieważ jednak Polak zawsze potrafił więc ludność wiejska, przymuszana do korzystania z tego diabelskiego pomysłu dała mu odpór i jeno przebiegle udawała, że już nie chadza za potrzebą za stodołę, a trzeba powiedzieć, że wizytowano sławojki, wizytatorzy zaś nie mogli wyjść z podziwu jak są dobrze utrzymane). Co ja tu wypisuję, no trudno, stało się. Miałem wyciąć ten kawałek bo kiedy zwierzyłem się z tego wtrętu Ma Kindziuk, ona przyjęła to z dezaprobatą. Jak widać jednak nie wyciąłem i zostało. W końcu to bardzo ważne miejsce dla człowieka i problemy z tym miejscem związane, buuum!

   Świetlica okazała się kopalnią staroci, wśród których bez łezki w oku ( bo mnie upijał w chude łopatki) rozpoznałem tornister, 

   ...wyzszy model tekturowego tornistra z lat sześćdzisiątych
   7

    

   identyczny z moim z lat wczesnoszkolnych. Ha, wtedy były tornistry tekturowe. Chętnie zamieszkałbym w stodole na stałe, pośród tego nagromadzenia różnych, całkiem nie pasujących do siebie przedmiotów. Może wróciłbym do pacykarstwa i spędzał czas na błogim brudzeniu płótna, desek, skrobaniu piórkiem po papierze, ogólnym byczeniu się i szwędaniu nad brzegiem Bugu? Chwilowe mrzonki, blee. Tak czy owak, mroczna stodoła w Buczycach Starych to urocze miejsce :)

   ..to tu.

   8

   ..w stodole

   9

   ...rupiecie

   10

   ...z mroku wychynął demon obżarstwa!

   11

   Syn gospodarzy zaprowadził nas rozbłoconą polna drogą i tajemną ścieżką przez bagnisko nad brzeg Bugu. Zachód słońca postępował przy dobrej pogodzie więc NASZ brzeg rozpromieniały krwawe błyski słoneczne.

   ..spacerkiem nad Bug
   12

    

   Ma kindziuk zanurza sie w mrok nadburzańskich zarośli

   13

   ...nad Bugiem

   14

   ...Kindziuki pozują

   15

   ..prawie jesienny pejzaż w lipcu

   16

   ...białoruski brzeg Bugu

   17

   Brzeg białoruski powoli pogrążał się w mroku.

   wracamy na kwaterę

   18

   Wracamy.

   prawda, że ładny widok?

   19

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „W pogoni za ruskimi pierogami (CZTERY)”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   sobota, 02 sierpnia 2008 23:16

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl statystyka