staahoo

Wpisy

 • poniedziałek, 29 lipca 2013
 • niedziela, 28 lipca 2013
  • Łoś bombowiec

   /27.07.2013/ Yaro zarządził kierunek na Dłutów, mówiąc ogólnikowo, że warto w tamtejszej okolicy COŚ zobaczyć, jeśli TO COŚ odnajdziemy. Więc dobrze, z duszą na ramieniu, podążyłem za Yaro asfaltami w kierunku Dłutowa, a w Dłutowie jadąc od Pabianic skręciliśmy w prawo, w drogę ku Mierzącce. Wkrótce po obu stronach drogi pojawił się las, zaś po prawej, nieco w głębi, duży staw Torfianka. Minęliśmy leśniczówkę, przy której stoi w drewnie wystrugana przez leśników kapliczka.

   Nieco dalej po lewej stronie asfaltu pamiątkowa tablica poświęcona powstańcom styczniowym ufundowaną w 1983 roku przez mieszkańców Dłutowa.

    

   Yaro nakazał:- Skręcamy w prawo, w las ! Droga piaszczysta, więc działalność rozpoczął Klub Pieszego Rowerzysty. Gorąco i duchota diabelna, pot leje się z nas strumieniami. Droga wiedzie wąwozem. Kluczymy... Wreszcie odnajdujemy właścwy trakt i naszym oczom ukazuje się cel wyprawy: Łoś !

   Nie chodzi tu jak widzicie o łosia czworonożnego, ale latającego. Łosia, samolot bombowiec z czasów II Rzeczypospolitej, cudowne dziecko Państwowych Zakładów Lotniczych-samolot bombowy Łoś P 37 B z 212 Eskadry Bombowej.

   Z tablicy informacyjnej / dla tych co nie lubią szperać w sieci, albo odwiedzać takie miejsca/:

   "4 września 1939 roku, bazujący na lotnisku w Kucinach koło Aleksandrowa Łódzkiego, III Pluton 212 Eskadry Bombowej, pod dowództwem por. obs. Kazimierza Żukowskiego otrzymał zadanie bombardowania niemieckich kolumn zmotoryzowanych w rejonie Wielunia. Z zadania tego nie powróciła żadna z załóg.
   Formację trzech samolotów prowadził Łoś 72.43,

   dowodzony przez por. obs. Kazimierza Żukowskiego,

   po jego lewej stronie leciał Łoś 72.16 ppor.obs. Kazimierza Dzika, a po lewej Łoś 72.91

   ppor. obserw. Mieczysława Bykowskiego.

   Wkrótce po starcie klucz Łosi został przechwycony przez osiem Messeschmittów BF109D i 1./ZG2. Po dwóch atakach trójki Messerschmittów, samolot por. obs. Kazimierza Żukowskiego został zestrzelony nad wsią Ślądkowice i upadł na pole Stefana Dychto. Cała załoga zginęła. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Dłutowie.
   Zestrzelony samolot ppor.obs. Mieczysława Bykowskiego spadł na łąkach w rejonie wsi Patok /ok. 8 km od wsi Ślądkowice/, koło Drużbic i wpadł do urobiska po torfie. Samolot płonął. Z załogi uratował życie tylko jeden lotnik - kpr. pil. Kazimierz Kaczmarek, który wyskoczył ze spadochronem. Rannego zabrało Wojsko Polskie. Po rozbiciu pożar objął dolną część kadłuba. Widać było jedynie skrzydła i sterczący do góry ogon samolotu. Przybyłym na miejsce mieszkańcom ogień uniemożliwił wydobycie lotników z samolotu. Ciała dwóch z nich udało się wydobyć dopiero następnego dnia. Ciało trzeciego lotnika-ppor. Bykowskiego wydobyto dopiero w 1940. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Drużbicach.
   Trzeci Łoś-samolot ppor.obs. Kazimierza Dzika w czasie walki powietrznej doznał poważnych uszkodzeń. Zapalił się silnik i skrzydłowy zbiornik paliwa. Załodze udało się zrzucić bomby, a samolot wylądował przymusowo w rejonie wsi Dłutówek na terenie młodego lasu, w odległości ok. 6 km od wsi Ślądkowice. Z płonącego samolotu przed lądowanie wyskoczyło dwóch członków załogi- kpr.strz. Aleksander Danielak i Konstanty Gołębiowski. Mimo, że w czasie opadania na spadochronach byli ostrzeliwani przez Niemców, uratowali się. Dwóch pozostałych członków załogi również uratowało się. Ppor.obs. Kazimierz Dzik-samodzielnie, a ppor. pil. Feliks Mazak przy pomocy chłopców Piotra Olkusza i Edwarda Szymaka oraz obserwatora-wydostali się z płonącego samolotu. Pilot w wyniku uderzenia znalazł się głową w dół, miał złamaną rękę i kości udowe wybite ze stawów. Był przypięty pasami do płonącego samolotu. Kiedy już żegnał się z życiem nadeszła niespodziana pomoc w osobach chłopców, którzy w tym czasie pracowani na pobliskim polu. Piotrek Olkusz i i Edward szymak pobiegli za spadającym samolotem. Piotrek podczołgał się do kabiny i wydobytym z kieszeni nożem rozciął pasy. Nadbiegli inni ludzie, sprowadezono bryczkę, umieszczono na niej lotników i odwieziono do szpitala wojskowego w Pabianicach, a potem razem z nim i cofającym się na wschód frontem dotarli do Wilna. Tam pilot-kiedy tylko stan zdrowia pozwolił na opuszczenie szpitala-został zabrany przez rodziców kolegi. Pod zmienionym nazwiskiem /Jan Żarnowski/ i dzięki pomocy różnych osób, zmieniając adresy, zdołał uniknąć aresztowania i wywiezienia do obozu. Dowódca załogi zginął w Katyniu. Peter Olkusz, bo tak obecnie nazywał się człowiek,k który uratował pilota-zmarł 15 października 2010 roku wGuelph, Ontario w Kanadzie w wieku 97 lat. Edward Szymak nie przeżył wojny, zginął w przedzień jej zakończenia podczas bombardowania Bremy.[...]
   Głównym inicjatorem budowy samolotu-pomnika PZL P.37 B Łoś w skali 1:1 był kpt.pil. PLL LOT Wojciech Tomaszewski, który Łosia zbudował razem z Janem Rybakiem -Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie. Budowę rozpoczęli 27 lipca 2009 i poświęcili na nią ponad 500 godzin, wykorzystali około 100 arkuszy blachy i około 6 tys nitów."

   Poniżej fotografie innych członków załóg bombowców Łoś /Jan Lekszycki, Władysław Wojdat, Józef Siwik, Aleksander Stepnowski, Marian Gargol, Władysław Kramarczyk/ z 212 Eskadry Bombowej.

   Cyklista na tle repliki-pomnika bombowca Łoś. I mała uwaga. Szkoda, że przy drodze Dłutów-Mierzączka nie ma jakiejkolwiej tabliczki kierującej ku temu miejscu.

   Ogółem tego dnia 195 km. 

   *

   Ponieważ nie wszyscy czytują komentarze, wrzucam tu komentarz dodany przez Yaroo wskazujący na źródło wiadomości o bombowcu Łoś.

   "Chciałem tylko zaznaczyć gwoli sprawiedliwości dziejowej że źródłem mojej wiedzy na temat pomnika-łosia była nasza koleżanka Beata z Pabianic, która jest niestrudzoną tropicielką najróżniejszych ciekawostek i nieznanych informacji ze swojego regionu."

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „Łoś bombowiec”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 28 lipca 2013 22:08
 • środa, 17 lipca 2013

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl statystyka