staahoo

Wpisy

 • poniedziałek, 29 lipca 2013
 • niedziela, 28 lipca 2013
  • Łoś bombowiec

   /27.07.2013/ Yaro zarządził kierunek na Dłutów, mówiąc ogólnikowo, że warto w tamtejszej okolicy COŚ zobaczyć, jeśli TO COŚ odnajdziemy. Więc dobrze, z duszą na ramieniu, podążyłem za Yaro asfaltami w kierunku Dłutowa, a w Dłutowie jadąc od Pabianic skręciliśmy w prawo, w drogę ku Mierzącce. Wkrótce po obu stronach drogi pojawił się las, zaś po prawej, nieco w głębi, duży staw Torfianka. Minęliśmy leśniczówkę, przy której stoi w drewnie wystrugana przez leśników kapliczka.

   Nieco dalej po lewej stronie asfaltu pamiątkowa tablica poświęcona powstańcom styczniowym ufundowaną w 1983 roku przez mieszkańców Dłutowa.

    

   Yaro nakazał:- Skręcamy w prawo, w las ! Droga piaszczysta, więc działalność rozpoczął Klub Pieszego Rowerzysty. Gorąco i duchota diabelna, pot leje się z nas strumieniami. Droga wiedzie wąwozem. Kluczymy... Wreszcie odnajdujemy właścwy trakt i naszym oczom ukazuje się cel wyprawy: Łoś !

   Nie chodzi tu jak widzicie o łosia czworonożnego, ale latającego. Łosia, samolot bombowiec z czasów II Rzeczypospolitej, cudowne dziecko Państwowych Zakładów Lotniczych-samolot bombowy Łoś P 37 B z 212 Eskadry Bombowej.

   Z tablicy informacyjnej / dla tych co nie lubią szperać w sieci, albo odwiedzać takie miejsca/:

   "4 września 1939 roku, bazujący na lotnisku w Kucinach koło Aleksandrowa Łódzkiego, III Pluton 212 Eskadry Bombowej, pod dowództwem por. obs. Kazimierza Żukowskiego otrzymał zadanie bombardowania niemieckich kolumn zmotoryzowanych w rejonie Wielunia. Z zadania tego nie powróciła żadna z załóg.
   Formację trzech samolotów prowadził Łoś 72.43,

   dowodzony przez por. obs. Kazimierza Żukowskiego,

   po jego lewej stronie leciał Łoś 72.16 ppor.obs. Kazimierza Dzika, a po lewej Łoś 72.91

   ppor. obserw. Mieczysława Bykowskiego.

   Wkrótce po starcie klucz Łosi został przechwycony przez osiem Messeschmittów BF109D i 1./ZG2. Po dwóch atakach trójki Messerschmittów, samolot por. obs. Kazimierza Żukowskiego został zestrzelony nad wsią Ślądkowice i upadł na pole Stefana Dychto. Cała załoga zginęła. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Dłutowie.
   Zestrzelony samolot ppor.obs. Mieczysława Bykowskiego spadł na łąkach w rejonie wsi Patok /ok. 8 km od wsi Ślądkowice/, koło Drużbic i wpadł do urobiska po torfie. Samolot płonął. Z załogi uratował życie tylko jeden lotnik - kpr. pil. Kazimierz Kaczmarek, który wyskoczył ze spadochronem. Rannego zabrało Wojsko Polskie. Po rozbiciu pożar objął dolną część kadłuba. Widać było jedynie skrzydła i sterczący do góry ogon samolotu. Przybyłym na miejsce mieszkańcom ogień uniemożliwił wydobycie lotników z samolotu. Ciała dwóch z nich udało się wydobyć dopiero następnego dnia. Ciało trzeciego lotnika-ppor. Bykowskiego wydobyto dopiero w 1940. Wszyscy zostali pochowani na cmentarzu w Drużbicach.
   Trzeci Łoś-samolot ppor.obs. Kazimierza Dzika w czasie walki powietrznej doznał poważnych uszkodzeń. Zapalił się silnik i skrzydłowy zbiornik paliwa. Załodze udało się zrzucić bomby, a samolot wylądował przymusowo w rejonie wsi Dłutówek na terenie młodego lasu, w odległości ok. 6 km od wsi Ślądkowice. Z płonącego samolotu przed lądowanie wyskoczyło dwóch członków załogi- kpr.strz. Aleksander Danielak i Konstanty Gołębiowski. Mimo, że w czasie opadania na spadochronach byli ostrzeliwani przez Niemców, uratowali się. Dwóch pozostałych członków załogi również uratowało się. Ppor.obs. Kazimierz Dzik-samodzielnie, a ppor. pil. Feliks Mazak przy pomocy chłopców Piotra Olkusza i Edwarda Szymaka oraz obserwatora-wydostali się z płonącego samolotu. Pilot w wyniku uderzenia znalazł się głową w dół, miał złamaną rękę i kości udowe wybite ze stawów. Był przypięty pasami do płonącego samolotu. Kiedy już żegnał się z życiem nadeszła niespodziana pomoc w osobach chłopców, którzy w tym czasie pracowani na pobliskim polu. Piotrek Olkusz i i Edward szymak pobiegli za spadającym samolotem. Piotrek podczołgał się do kabiny i wydobytym z kieszeni nożem rozciął pasy. Nadbiegli inni ludzie, sprowadezono bryczkę, umieszczono na niej lotników i odwieziono do szpitala wojskowego w Pabianicach, a potem razem z nim i cofającym się na wschód frontem dotarli do Wilna. Tam pilot-kiedy tylko stan zdrowia pozwolił na opuszczenie szpitala-został zabrany przez rodziców kolegi. Pod zmienionym nazwiskiem /Jan Żarnowski/ i dzięki pomocy różnych osób, zmieniając adresy, zdołał uniknąć aresztowania i wywiezienia do obozu. Dowódca załogi zginął w Katyniu. Peter Olkusz, bo tak obecnie nazywał się człowiek,k który uratował pilota-zmarł 15 października 2010 roku wGuelph, Ontario w Kanadzie w wieku 97 lat. Edward Szymak nie przeżył wojny, zginął w przedzień jej zakończenia podczas bombardowania Bremy.[...]
   Głównym inicjatorem budowy samolotu-pomnika PZL P.37 B Łoś w skali 1:1 był kpt.pil. PLL LOT Wojciech Tomaszewski, który Łosia zbudował razem z Janem Rybakiem -Naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Dłutowie. Budowę rozpoczęli 27 lipca 2009 i poświęcili na nią ponad 500 godzin, wykorzystali około 100 arkuszy blachy i około 6 tys nitów."

   Poniżej fotografie innych członków załóg bombowców Łoś /Jan Lekszycki, Władysław Wojdat, Józef Siwik, Aleksander Stepnowski, Marian Gargol, Władysław Kramarczyk/ z 212 Eskadry Bombowej.

   Cyklista na tle repliki-pomnika bombowca Łoś. I mała uwaga. Szkoda, że przy drodze Dłutów-Mierzączka nie ma jakiejkolwiej tabliczki kierującej ku temu miejscu.

   Ogółem tego dnia 195 km. 

   *

   Ponieważ nie wszyscy czytują komentarze, wrzucam tu komentarz dodany przez Yaroo wskazujący na źródło wiadomości o bombowcu Łoś.

   "Chciałem tylko zaznaczyć gwoli sprawiedliwości dziejowej że źródłem mojej wiedzy na temat pomnika-łosia była nasza koleżanka Beata z Pabianic, która jest niestrudzoną tropicielką najróżniejszych ciekawostek i nieznanych informacji ze swojego regionu."

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „Łoś bombowiec”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   staahoo
   Czas publikacji:
   niedziela, 28 lipca 2013 22:08
 • środa, 17 lipca 2013

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny

button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl statystyka